داخلی آرشيو خبر صفحه سیاست
۳
 

امتیاز مثبت 
۰
خیابان گردی و پاساژ گردی آفت جوانان فسایی
کد مطلب: 5995
شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۰
پاساژ گردی و خیابان گردی تفریح بدون هزینه و ناسالم!/عدم پیشرفت مجموعه های سنتی و مذهبی فسا/کمبود ها با توجه به رشد جمعیتی شهرستان/به خطر افتادن امنیت اخلاقی جامعه/ نبود سینما، کمک به ترویج تفریحات ناسالم !/بیکاری عامل تحریک کننده و تشویق کننده جوانان . . .از مهمترین عوامل پاساژگردی و خیابان گردی جوانان کمبود کار و بیکاری است. استان فارس مقام سوم در بیکاری در کشور را دارد. شهرستان فسا هم بعد از شیراز و مرودشت مقام سوم بیکاری در فارس را داراست!!! این در حالی است که وعده های مسئولین شهر از جمله نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی هنوز عملی نشده است. بیکاری یکی از عوامل محرک در این مقوله است.
پاساژ گردی و خیابان گردی تفریح بدون هزینه و ناسالم!

بخش زیادی از جمعیت کشور و به طبع شهرستانها را جوانان تشکیل می دهند. جوانان برای پر کردن بخشی از  اوقات فراغت خود باید به مراکز فرهنگی، تفریحی و... مراجعه  کنند. نبود مدیریت فرهنگی مناسب با ظرفیت شهرستان فسا و همچنین آماده نبودن زیرساخت های فرهنگی باعث شده که تعداد زیادی از جوانان به خیابان گردی، پاساژ گردی و ... مشغول باشند. پرسه زدن در پاساژها و خیابان ها پدیده‌ای است نوظهور که حسابی در دل جوان‌های امروزی جا باز کرده و با افزایش تعداد این اماکن تجاری، سیر صعودی نیز دارد. این معضل در بین دختران و پسران جوان نفوذ زیادی دارد. این آفت که وقت زیادی از جوانان شهر را پر می کند کم هزینه یا بدون هزینه است.

اماکن تفریحی و فرهنگی از قبیل سینما، پارک، مجتمع های فرهنگی و... از نیازهای امروز هر شهروند می باشد که متاسفانه اینگونه مراکز تفریحی، فرهنگی در فسا با توجه به پیشرفت شهرستان و افزایش شاخص های جمعیتی رشد نکرده و نواقص و کمبود های زیادی در این زمینه به چشم می خورد.

عدم پیشرفت مجموعه های سنتی و مذهبی فسا

اماکن مذهبی و تاریخی مثل امامزاده حسن(ع)، شاهزاده قاسم(ع)، تپه شهدا و ... به تنهایی نمی تواند جای خالی مراکز تفریحی را برای جوانان و شهروندان فسایی پر کند. بعضی  سازمان ها از جمله شهرداری در احداث مراکز تفریحی و پارکها  فعالیت هایی طی چند ماه گذشته داشتند ولی این اقدامات تاثیر چندانی در حل مشکلات نداشته است. حل این مشکلات نیازمند همت جمعی مسئولین است.

شهرداران مختلف طی سالهای گذشته برنامه هایی مقبولی برای پیشرفت شهرستان در مقوله ذکر شده نداشته اند. از مهرماه گذشته که "صمد بلاغی" مدیریت شهرداری فسا را برعهده گرفته است طرح هایی را در جهت پیشبرد مجموعه های تفریحی اجرا کرده است. فضای سبز روبروی باغ شهرداری، تکمیل فضای سبز ورودی شهر، سینمای 3 بعدی، مجموعه باغ شهرداری (کدیوری)، تکمیل فضای سبز میدان غدیر  و... می توان به عنوان نمونه طرح های اجرا شده شهرداری اشاره کرد.

اما سوال اینجاست : چه میزان می توان این طرح ها را در راستای ارتقای اماکن تفریحی و فرهنگی محسوب کرد؟ چه میزان از این اقدامات بر اساس مناطق دردگیر این مساله برنامه ریزی شده اند؟

کمبود ها با توجه به رشد جمعیتی شهرستان

نبود اماکن تفریحی، مناسب با رشد جمعیتی شهرستان فسا باعث شده است خیابان گردی، پاساژ گردی، بلوار گردی جایگزین تفریحات سالم و استاندارد  شود. این برای شهرستانی با این پتانسیل، ظرفیت و سابقه فرهنگی آفت بزرگی محسوب می شود. آفت خیابان گردی ها تنها به پیاده روی و گشت زنی در خیابان ها با پای پیاده خلاصه نمی شود، بلکه رفت و آمد خودرو و موتورسیکلت ها در خیابان های اصلی شهر از آفت های این تفریح ناسالم محسوب می شود.

 به خطر افتادن امنیت اخلاقی جامعه

تحقیقات میدانی نشان می دهد مشکلاتی که این تفریحات ناسالم دارد، جامعه را دچار  انحرافات اخلاقی و امنیت اخلاقی جامعه را به مخاطره می اندازد. تا جایی که در مشاهدات روزانه ظهور  و بروز این مشکلات را دیده ایم و تنها با برخورد نمی توان مشکلات را حل کرد.

حجت الاسلام و المسلمین علی طهماسبی امام جمعه فسا در پایان خطبه دوم 26 خرداد ماه 1390 درباره ضرورت امنیت اخلاقی جامعه اظهار کرد:«همه باید تلاش کنند امنیت اخلاقی در جامعه ایجاد شود اگر خدایی ناکرده جامعه نا امن شود دودش به چشم همه ی مردم می رود، باید عزیزان نیروی انتظامی را کمک کنیم، باید مسئولینی که در این رابطه تلاش می کنند حمایت شوند تا انشاءالله امنیت اخلاقی در جامعه حاکم شود».

نبود سینما، کمک به ترویج تفریحات ناسالم !

سینما به عنوان مرکز فرهنگی و تفریحی برای هر شهری لازم است. وجود سینما در شهرستان فسا بیش از همیشه احساس می شود. از اوایل ده 70 سینمای فسا به دلایل مختلف تعطیل شده است. این در حالی است که فسا از نخستین شهرهای استان است که سینمای آن رونق داشته است. هم اکنون شهرهای اطراف فسا (استهبان، جهرم و...) که بعضا از لحاظ فرهنگی و جمعیتی از فسا ضعیف تر هستند داری سینمای فعال می باشند.  مسئولین فرهنگی شهرستان تا کنون فکر اساسی و عملی برای این مشکل نکرده اند. بنا به گفته رحمانی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد " بخش خصوص باید عهده دار تاسیس سینمای جدید شود". به واقع هیچ شخصی نمی تواند با صرف هزینه گزاف در شهری چون فسا سینما احداث کند، صرفا به این خاطر که بازگشت مالی ندارد.

شهرداری فسا سینمای سه بعدی را راه اندازی کرده است این در حالی است که تاسیس سینما به عهده اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی می باشد. بلاغی شهردار فسا در نشریه داخلی شهرداری فسا بیان کرد برای احداث سینمای جدید در صورتی که نیمی از هزینه آن را اداره ارشاد تقبل کند شهرداری همکاری می کند.

بیکاری عامل تحریک کننده و تشویق کننده جوانان

از مهمترین عوامل پاساژگردی و خیابان گردی جوانان کمبود کار و بیکاری است. استان فارس مقام سوم در بیکاری در کشور را دارد. شهرستان فسا هم بعد از شیراز و مرودشت مقام سوم بیکاری در فارس را داراست!!! این در حالی است که وعده های مسئولین شهر از جمله نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی هنوز عملی نشده است. بیکاری یکی از عوامل محرک در این مقوله است.

بنابراین مواردی که اجمالا درباره آن بحث شد، شهرستان فسا با توجه به پتانسیل ها و ظرفیت شهرومندان، نیازمند تحول کاربردی و اساسی در زمینه اماکن فرهنگی و تفریحی است. این موضوعات مهم نیازمند توجه جدی و نیاز سنجی مسئولان شهر از جمله اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای فرهنگ عمومی، مجمع فعالان فرهنگی، شورای شهر و شهرداری و... می باشد.


Share/Save/Bookmark
عماد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۰۲ ۱۲:۱۲:۳۵
عکس العمل مسئولین شهرستان
شهردار:مگه جوان های ما خیابان گردی هم میکنند
فرماندار:اصلا خیابان گردی چیه؟
نماینده:اصلا این موضوع در حوزه ما نیست.
امام جمعه:همه موارد (882)
 
سیدعطاءالله(سیدآرش) فیروزی
۱۳۹۱-۰۵-۲۸ ۱۲:۴۳:۴۵
سلام بر آقای مدیر سایت سلام فسا
شما جز بازی کردن با آبروی جوانان فسا و تحقیر شهرستان فسا کار دیگه ای انجام نمیدین در حالی که باطن بعضی همین خیابونگردها صدشرف داره تا از همین مسئولهای در پیتی که شما همش پاچه خواریشون میکنین. (934)
 
جوان فسایی
۱۳۹۱-۰۵-۲۹ ۱۲:۰۴:۴۰
فسا بدون امکانات تفریحی مثل سینما پارک استخر تمیز و سالم و جوانان تحصیلکرده بیکار بیچاره فسایی با این شرایط خیلی هم خوب هستند همه امکانات برای تهرانی ها است باید جلوی پاشون هم نماز خوند که این طوری هم هستند (1071)